Call me:0508713010
לחצו וצפו בתמונות
לפני ואחרי
לתיאום תור רונית: 050-8713010
שחזור שד אונקופלסטי

שחזור שד אונקופלסטי

לפני ואחרי שחזור שד אונקופלסטישחזור שד בגישה אונקופלסטית הינו אחת מטכניקות שחזור השדיים ומיועד לנשים בעלות חזה נפול ולרוב גדול, אשר אובחנו כסובלות מסרטן שד ומועמדות לכריתת הגוש (למפקטומיה) בלבד ולא כריתת השד כולו. בסיום השחזור אמור החזה להראות כאילו עבר הרמה / הקטנה בלבד וכך בנסיבות הלא רצויות (סרטן שד) , אמורה המטופלת לצאת נשכרת מבחינה אסתטית.

 

ההחלטה לגבי היקף הכריתה (כריתת שד / כריתת גוש) מתקבלת ע"י כירורג השד. ההחלטה מתבססת על מספר פקטורים, ביניהם : אופי המחלה, גודל הגוש ביחס לגודל השד ועוד. כיום, ידוע כי אין כל יתרון לכריתת שד על פני למפקטומיה + הקרנות במצבים המתאימים לכך.

 

ניתוח אונקופלסטי מתבצע בשיתוף פעולה בין כירורג השד המבצע את הכריתה והמנתח הפלסטי המבצע את השחזור באותו המעמד. הכירורג הפלסטי מסמן טרם הניתוח את מתווה החתכים העוריים בדומה לסימון של הקטנת/הרמת חזה. מבעד לחתכים אלו מבצע מנתח השד את כריתת הגידול. לאחר הסרת הגוש מותיר על-פי רוב מנתח השד חלל בשד. הכירורג הפלסטי משנע רקמת שד מאזור אשר היה אמור להיות מוסר במידה והיתה האישה עוברת הקטנת חזה (לרוב מהקוטב התחתון של השד) לאזור הפגם שנוצר בעקבות כריתת הגוש. בהמשך מושלם השחזור ע"י עיצוב מעטפת השד . השד המשוחזר אמור להראות כשד שעבר ניתוח קוסמטי מסוג הרמה / הקטנה. בדר"כ יבצע המנתח הפלסטי במעמד השחזור גם הרמה/הקטנה של השד הנגדי כניתוח להתאמת השד הבריא לשד המשוחזר.

 

במקרים בהם לא יבוצע שחזור זה ,עלול להווצר עיוות במראה השד בדמות שקע באזור הסרת הגוש ו/או משיכה של הפטמה בכיוון מסוים. לפיכך, כינוי ניתוחי כריתת הגוש (למפקטומיה) במקרים אלו ניתוחים "משמרי שד", נראית בעיני בעייתית, שכן העיוות הנוצר עלול להיות חריף במיוחד ובלשון המעטה : לא "משמר שד".

 

נשים רבות מבטלות את חשיבות הפן האסתטי עם היוודע להן כי חלו בסרטן השד. תחושת סכנת החיים מגמדת כל שיקול אסתטי כזה או אחר. אין ספק כי השיקול האסתטי הינו משני, אך 

 

1. האם השיקול האסתטי בא על חשבון השיקול הרפואי?

כידוע כיום, במצבים בהם מאותר הגוש בשלבים מוקדמים, צפויות רבות מהנשים לריפוי מלא ("CURE" ) וחיים ארוכים ושלמים . להנצחת "המחלה" ע"י עיוות במראה השד , אפקט פסיכולוגי לא מבוטל והשימוש בטכניקה האונקופלסטית , מבטלת ולו באופן חלקי את ה"תזכורת" היומיומית לקיום המחלה. מנסיוני , שחזור השד המיידי מקל על האשה את ההתמודדות הנפשית עם המחלה . אדגיש כי דחיית השחזור לשלב מאוחר יותר לאחר ביצוע ההקרנות כטיפול משלים לכריתת הגוש בעייתית ביותר, שכן רקמת השד המוקרנת הינה בעלת אספקת דם לקויה וניתוח בתנאים אלה מועד לסיבוכים.

 

2. האם סיכויי ההשרדות מהמחלה מושפעים מהשימוש בטכניקת שחזור זו?

השימוש בטכניקה האונקופלסטית מאפשר לכירורג השד לא להיות מוטרד מהסוגיה האסתטית. כירורג השד אשר אינו משתף מנתח פלסטי עלול לנסות ולהסיר מקטע שד מצומצם יותר (בכדי להימנע מעיוות במראה השד) ובכך להעלות הסיכון להותרות חלק מרקמת/תאי הגידול במקום. שיתוף המנתח הפלסטי אמור להקל על מנתח השד , על-ידי כך שיחוש בנוח להסיר מקטע שד הכולל גבולות בטוחים יותר סביב הגוש המוסר , שכן "לרשותו עומד הפלסטיקאי" ,אשר אחראי על השחזור ויוכל להשיג תוצאה אסתטית ע"י טכניקות שינוע רקמה ועיצוב שד בדומה למבוצע בהקטנות/הרמות חזה.
בכך למעשה , פוחת הסיכון להישנות מקומית של המחלה וסיכויי ההחלמה / ההישרדות מהמחלה לא נופלים ואולי אף משתפרים לעומת כריתה ללא שחזור!!!

להסבר נוסף לגבי טכניקת הניתוח וסיבוכים אפשריים, ניתן לעיין בהסבר לגבי הקטנת חזה, שכן מדובר בניתוח מקביל ודומה.

Englishעבריתrussian
x