Call me:0508713010
לחצו וצפו בתמונות
לפני ואחרי
לתיאום תור רונית: 050-8713010
עפעפים עליונים ותחתונים

עפעפים עליונים ותחתונים

ניתוח עפעפיים עליונים ותחתונים לפני ואחריאת שעון החיים לא ניתן לעצור: עם השנים מתרחשים בגוף האדם שינויים מסוימים, הנובעים לא רק מתכונות תורשתיות אלא גם מגורמים נוספים, כגון חשיפה לאור השמש, תזונה ועישון.
השינויים שעובר גוף האדם באים לידי ביטוי גם במה שמקובל לכנות "ראי הנפש" - העיניים. עם השנים, נוצרים עודפים של עור רפוי באזור העיניים, קמטים והתרופפות מעטפות ומבנים הגורמים לשומן הסובב את העין להתבלט ולהראות כ"שקיות שומן" . התוצאה: מראה של עיניים עייפות המשוות לפנים מראה כללי מבוגר יותר.

בדיוק כאן נכנס לתמונה ניתוח עפעפיים: ניתוח עפעפיים נחשב לניתוח פלסטי נפוץ וקל יחסית, המחזיר לעיניים את המראה הטבעי, הצעיר והרענן.

 

לצפייה בתוצאות עפעפים עליונים ותחתונים

 

חשוב לדעת: חלק מניתוחי העפעפיים מבוצעים בשילוב עם ניתוח מתיחת פנים. לעיתים משולב בהליך ניתוח עפעפיים גם ניתוח להרמת גבות.

 

מה הן ההכנות המקדימות לקראת ניתוח עפעפיים?

 בבדיקה הטרום ניתוחית יעריך ד"ר זליגסון את בעיתך. לא אחת פונים מטופלים בבקשה לנתח את העפעפיים העליונים, כאשר עיקר בעייתם היא צניחת הגבות. הדבר מתבטא במיקום גבות נמוך המלווה במצח חרוש קמטים, אשר מהווה ביטוי לנסיון הלא מודע של שרירי המצח לפצות על ההפרעה לשדה הראיה ע"י הרמת הגבות. ביצוע ניתוח עפעפיים עליונים תוך התעלמות ממיקום גבות נמוך, יגרור צניחה נוספת במיקום הגבות, שכן מנגנון הפיצוי שהוזכר קודם יתבטל. לפיכך חשיבות האבחון הנכון של הבעיה היא קריטית.

מעבר למילוי שאלון רפואי, בדיקה גופנית וביצוע מספר בדיקות מעבדה שגרתיות ,ישקול ד"ר זליגסון הצורך בהערכת רופא עיניים מומחה טרם הניתוח לאמוד את מצבן של העיניים ולאיתור בעיות לא ידועות.

 

כיצד מבוצע ניתוח עפעפיים?

ניתוח עפעפיים עליונים וניתוח עפעפיים תחתונים הם שני ניתוחים שונים בתכלית. ניתוח עפעפיים עליונים הוא הליך פשוט יותר לעומת ניתוח עפעפיים תחתונים, ולכן אורך פחות זמן. במהלך ניתוח עפעפיים עליונים מוסרים עודפי עור ובהתאם לצורך מבוצעות פעולות נוספות כגון הסרת עודפי שומן בחלק הפנימי של העפעפיים. לאחר מכן נסגרים החתכים באמצעות תפרים עדינים המוסרים כעבור 5-7 ימים. 

בעוד שבעבר הייתה הסרת שומן מהעפעפיים העליונים חלק אינטגראלי מהניתוח, ידוע הוא כיום כי שומן זה הינו נכס יקר ערך, המדלדל באופן טבעי עם השנים . הסרה מיותרת של שומן בעבר גררה מראה ארובות עיניים ריקות וחלולות (hollowed eyes appearance) - מראה מבוגר ביותר. לפיכך, על-פי-רוב אין צורך להסיר שומן.
בניתוח עפעפיים תחתונים לעומת זאת בנוסף להסרת עודף עור שמרנית ביותר מבוצעת, בהתאם לצורך , גם הסרה של עודפי שומן או לחילופין ניודם למילוי אזור שקוע הממוקם תחתיהם. בנוסף מבוצע הליך להידוק העפעף התחתון, שכן במקרים רבים נלווה למצב זה רפיון של העפעף.

 

יודגש כי:
• הניתוח ניתן לביצוע בהרדמה מקומית או כללית.
• ההליך אורך בין שעה לשעתיים.
• הרמת עפעפים מחיר הינו שיקול קיים.
• לאחר הניתוח יש צורך באשפוז של מספר שעות (ועד 24 שעות לכל היותר), במהלכן מונחות רטיות קרות (קומפרסים) על העיניים במטרה להפחית נפיחות ושטפי דם. יש להמשיך ולטפל בעיניים באמצעות רטיות קרות במהלך 24 השעות שלאחר הניתוח.
• יש להצטייד מראש במשקפי שמש כדי להגן על העיניים עם היציאה מהאשפוז אל אור השמש. רגישות לאור חזק, שהיא בבחינת תופעה שכיחה לאחר ניתוח עפעפיים, עשויה להימשך מספר ימים.

 

ההתאוששות מניתוח עפעפיים

 • בימים הראשונים שלאחר ההליך יתכנו כאבים קלים, שטפי דם ("סימנים כחולים"), תחושה קלה של צריבה ונפיחויות באזור הניתוח. תופעות אלה יחלפו בהדרגה במשך מספר ימים עד כשבועיים לאחר הניתוח. אין צורך בטיפול מיוחד נגד כאבים וניתן להשתמש במשככי כאבים רגילים. כמו כן, מוכרות תופעות זמניות של יובש בעיניים והיווצרות של ציסטות שומן בתוך הצלקות.

• תקופת ההחלמה תלויה במורכבות הניתוח, ונמשכת בדרך כלל בין שבוע עד שלושה-ארבעה שבועות. תוך כשבוע-שבועיים ממועד הניתוח ניתן לחזור באופן הדרגתי ומבוקר לפעילות שאיננה כרוכה במאמץ מיוחד. בתקופה זו - ובעיקר בימים הראשונים שלאחר הניתוח - יש להקפיד על שעות מנוחה רבות, במטרה לאפשר לגוף להתאושש ולהחלים ולהשיג בסופו של דבר את התוצאות הטובות ביותר ואת המראה הטבעי המבוקש.
• יש להקפיד על שימוש בתרופות על פי המרשמים שיספק ד"ר זליגסון, לרבות טיפות עיניים ומשחות עיניים.
• בשבוע הראשון שלאחר הניתוח יש להימנע משימוש בתכשירי איפור.
• בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, ובהתאם להוראות של ד"ר זליגסון, יש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לאור השמש. יש להרכיב משקפי שמש ולהקפיד למרוח על הפנים קרם הגנה איכותי.
• יש להגיע לביקורת במרפאתו של ד"ר זליגסון במהלך השבוע שלאחר הניתוח וכן למעקב שוטף במשך מספר חודשים.

 

האם נותרות צלקות לאחר ניתוח עפעפיים?

 הצלקות שנוצרות בעור הן עדינות ביותר ועל פי רוב כמעט ואינן נראות ולא פוגמות במראה הטבעי. במהלך השנה לאחר הניתוח הצלקות עוברות הליך החלמה שבמסגרתו הן הופכות על פי רוב לשטוחות, בהירות ורכות יותר.

 

סיבוכים אפשריים ותופעות לוואי

 בחירת מנתח פלסטי מקצועי ומיומן, הקפדה מלאה על ההנחיות המדויקות הן לפני ביצוע ההליך והן לאחריו וביקורות ומעקב שוטפים במרפאתו של הרופא המנתח - מפחיתות את הסיכון לסיבוכים או לתופעות לוואי.

עם זאת, המדובר בפעולה כירורגית לכל דבר ועניין ולכן חשוב לדעת ולהכיר מראש את האפשרויות לסיבוכים ולתופעות לוואי העלולות להופיע כתוצאה מניתוח עפעפיים.
מרבית הסיבוכים נדירים וחריגים.

 

בין הסיבוכים האפשריים:
• דימום
• זיהום
• אסימטריה
• יובש מתמשך וגירוי עיני
• משיכת עפעף (אקטרופיון)

 

הסברים מלאים ומפורטים יינתנו על ידי ד"ר זליגסון במהלך פגישת הייעוץ המקדימה


המידע במאמר נועד להשכלה כללית, ואינו מחליף ייעוץ רפואי מקצועי. לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח עפעפיים, יתקיים יעוץ מפורט בו יעניק ד"ר גיל זליגסון הסברים מקצועיים, מפורטים ומלאים, תוך התאמה למצב הרפואי האישי.

Englishעבריתrussian
x